SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 5
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem
ODDZIAŁY DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU LEKKIM LUB NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI (DWIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI-INTELEKTUALNA I RUCHOWA/AUTYZM)
Realizują podstawę programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej,
- w klasach I-III realizuje się edukację wczesnoszkolną
- w klasach IV-VI realizowany jest plan z przedmiotami: język polski, obcy język nowożytny, biologia, geografia, historia, wychowanie fizyczne ( jedna godzina przeznaczana jest na zajęcia na basenie), technika, plastyka, muzyka
- w klasach VII-VIII dochodzą przedmioty chemia, fizyka, wiedza o społeczeństwie (kl.VIII), w zamian za drugi język nowożytny realizowane są godziny z przedmiotu technika
Dodatkowo realizowane są zajęcia z preorientacji zawodowej oraz wychowania do życia w rodzinie (od klasy V) i religii lub etyki - na wniosek rodzica.
Dla każdego oddziału organizowane są zajęcia rewalidacyjne zgodnie z zaleceniami i potrzebami uczniów w liczbie 12.
ODDZIAŁY DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM LUB NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI SPRZĘŻONYMI (DWIE NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI-INTELEKTUALNA I RUCHOWA/AUTYZM)
Realizują podstawę programową oraz plan nauczania dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym.
- Realizowane przedmioty:
funkcjonowanie osobiste i społeczne, - zajęcia rozwijające kreatywność (wśród nich edukacja muzyczna, plastyczna i techniczna),
- zajęcia rozwijające komunikowanie się,
- wychowanie fizyczne
Dla każdego oddziału organizowane są zajęcia rewalidacyjne zgodnie z zaleceniami i potrzebami uczniów w liczbie 10.
W przypadku uczniów funkcjonujących wyżej pod względem komunikacji - do przedmiotów wprowadzamy treści edukacji przyrodniczej, języka polskiego i języka angielskiego.W oddziałach z uczniami ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w edukacji skupiamy się na budowaniu kompetencji komunikacyjnych, samodzielności i zajęciach o charakterze terapeutyczno-rehabilitacyjnych, usprawniających funkcje fizyczne i sensoryczne.
W miarę możliwości organizacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów, staramy się włączać jak najczęściej naszych podopiecznych we wszystkie działania szkolne oraz funkcjonowania w środowisku społecznym.
KLASY Z UCZNIAMI Z AUTYZMEM
W przypadku trudnych zachowań uczniów z autyzmem lub innych zaburzeń uniemożliwiających funkcjonowanie w klasie czteroosobowej, staramy się tworzyć oddziały dwuosobowe, ze szczególną strukturą zajęć i procedurą postępowania, opartą głównie na planach aktywności.
Realizujemy w naszym postępowaniu elementy nurtu poznawczo-behawioralnego. W miarę możliwości staramy się włączać uczniów w wydarzenia szkolne i budujemy ich kompetencje społeczne.
ZESPOŁY REWALIDACYJNO WYCHOWAWCZE DLA UCZESTNIKÓW Z GŁĘBOKĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
Podstawą pracy w ZRW są zajęcia rewalidacyjne polegające głównie na stałym aktywizowaniu czynnych funkcji uczestnika zajęć, w oparciu o stałe reguły i tryb postępowania oraz na wszechstronnym oddziaływaniu terapeutycznym i rehabilitacyjnym. Każdy z uczestników oprócz zespołowych zajęć otrzymują 1-2 godzin tygodniowo indywidualnych zajęć rewalidacyjnych.